לפני לא הרבה שנים, ללכת לטיפול פסיכלוגי היה בגדר סוד מביש שיש להמנע ממנו בכל מחיר או לפחות להסתירו מכולם, אפילו מהמשפחה. הסיבות לכך מגוונות. חלק מהן נובע מהעובדה שהטיפול הפסיכולוגי צמח מתוך הטיפול באנשים עם מחלות נפשיות קשות ויועד עבורם בתחילת דרכו של הטיפול הפסיכולוגי. הסטיגמה סביב מחלות הנפש הביאה לידי כך שאנשים שייכו את הצורך בטיפול בפסיכולוגי לבעיות נפשיות קשות. סיבות אחרות קשורות לתפיסות חברתיות המקדשות עצמאות, מסוגלות, וקופוטנטיות.

להיות תלוי באחר, להודות כי אינני מסוגל להתמודד עם קשיי ואני צריך מישהו שיקשיב לי, נתפס כחולשה. בעוד גברים נתפסו כחזקים ואיתנים וכל סימן חולשה מצידם נחשב ללא גברי, עבור הנשים לא היתה סיבה נראית לעין של מצוקה כי תפקידם החברתי והמשפחתי היה מוגדר בבירור.

מחפש פסיכולוג אונליין?

עם השינויים שהביאה עמה החברה המודרנית: נשים בודקות בעצמן אילו מינונים של משפחתיות וקריירה מתאימים להן, גברים יכולים גם הם להתלבט ולהתחבט במסלול חייהם. בחירה הפכה לערך וכך גם ביטויים של קושי הפכו לנחלת הכלל.

בעשור האחרון הפך הטיפול הפסיכולוגי מנחלתם של העוברים משבר שגרם להם לצאת מכלל תפקוד לנחלת הכלל, נחלתו של כל מי שמרגיש שאינו מאושר, אינו מגשים עצמו או פשוט מרגיש חוסר שביעות רצון בחייו.

עם הגידול המשמעותי בפונים לטיפול התרחש גידול במספר המטפלים, במקצועות המטפלים ובסוגי הטיפול המוצעים.

אינטנסיביות החיים העלתה צורך בטיפול זמין ונוח. בלתי נמנע היה שאחרי כניסתו המוחלטת של האינטרנט לחיינו, בכל תחום חיים, גם תחום הטיפול הפסיכולוגי הגיע לאינטרנט- פסיכולוג אונליין.

לא מעט פסיכולוגים אונליין מציעים היום טיפול באינטרנט. התהליך מאוד פשוט- פונים למטפל, קובעים איתו שעה משותפת בה גם המטפל וגם המטופל יושבים מול מחשב, כל אחד בביתו או בקליניקה שלו, והשיחה מתנהלת כצ'ט לאורך השעה המוקצבת לכך מראש.

לטיפול אצל פסיכולוג אונליין יתרונות רבים. חלקם קשורים ליעילות הזמן- המטופל לא צריך להשקיע זמן נסיעה, פקקים , חנייה. מעבר לכך, המטופל הפונה לטיפול פסיכולוג אונליין, יכול לבחור מטפל לפי המומחיות הרלוונטית שלו ולא להתחשב בשיקולי מרחק גיאוגרפי מביתו.

הפסיכולוג אונליין מאפשר למטופל להתגבר על מכשולים מסויימים המונעים ממנו להגיע לטיפול פסיכולוגי בקליניקה. אנשים רבים מתקשים להתחיל טיפול למרות שברור להם כי טיפול פסיכולוגי יכול לשפר משמעותית את איכות חייהם. הם מתקשים לבחור מטפל, מתקשים לעשות את הצעד הראשון. בגלל המרחק מצד אחד והנוחות מצד שני, קל יותר לקבוע פגישה וירטואלית ולאחר שנוצר הקשר לשקול לעבור לקליניקה וכך להרגיש פחות מאויימים. לעיתים אנשים זקוקים להדרכה או להתערבות קצרת טווח והמטפל שיש לו את הידע המתאים ביותר לסייע אינו זמין עבורם. יתכן שבשעות הערב מהספה בבית, יצליחו להפגש ולקבל את העיצה המועילה אשר תתחיל תהליך של שינוי.

אנשים מסויימים ירגישו שבטיפול הפסיכולוג אונליין יש שמירה רבה יותר על פרטיותם כי אינם צריכים להכנס פיזית לקליניקה או לחשוש ממפגש עם מטופל שיצא לפניהם או מגיע כאשר הם יוצאים מהקליניקה.

מצד שני יש גם חסרונות לטיפול הפסיכולוג אונליין. אין תחליף למפגש הבינאישי הישיר. לחששות מהמפגש ראשון יש תפקיד מכריע בקשר הטיפולי. מרכז מהותו של הטיפול הפסיכולוגי הוא הקשר הנוצר, הלמידה מתוך מערכת היחסים הטיפולית על מערכות היחסים האחרות בחיי המטופל. המפגש הבלתי אמצעי, בתוך המרחב המוגן של הקליניקה הוא אחד הכלים המרכזיים של המטפל. הקשר, ככל קשר, מושפע מגרייה חושית- של ראייה, של קול וריח, של תחושת החום והנוחות שמעוררת דמותו הקבועה של המטפל וחדר הטיפולים הממתין למטופל.

שפת הגוף שהיא כל כך חשובה להעברת מסרים לא מילויים, לא קיימת בטיפול באינטרנט. הקשבה אמפתית, כלי שאינו ניתן להחלפה גם לו אין מקום בטיפול פסיכולוג אונליין. לפסיכולוג אונליין הרבה יותר קשה להעביר מסרים וגם אינו יכול להשתמש בשפת הגוף של המטופל לקבלת אינפורמציה רחבה יותר על עולמו הפנימי, על פערים שבין המילים הנאמרות לשפת הגוף והתכנים שאינם נאמרים. יתרה מכך, כתיבה אינה דיבור. כאשר הפסיכולוג אונליין קורא את הטקסט שכותב לו המטופל, הוא מבין מה שמבין, מסר שאינו תמיד זה שאליו מתכוון המטופל בדיוק. ולהיפך. המטפל יכול נסות להעביר מסר בכתיבה והמטופל הקורא, עלול להוציא את הדברים מהקשרם, להבין דבר אחר מזה שהתכוון אליו המטופל ועל זה יכולים האמון והטיפול לקום וליפול.

יש משמעות למילים הנאמרות בשליפה המיידית באסוציאציה שמעלה המטופל במהלך השיחה בטיפול פסיכולוגי. בטיפול פסיכולוגי באינטנרנט, הכתיבה כבר משמשת כלי לסובלימציה, המטופל קורא את מה שכתב לפני ששלח אותו. הרבה ביקורת וסינון מתרחשים שאינם מאפשרים למטפל להבין בדיוק מה קורה בנפשו של המטופל.

גם לגבי תחושת הפרטיות, בקליניקה השמורה עם כל הקושי להגיע אליה, יש משהו מאוד מוגן ושומר. לעומת הבית בו טלפון יכול לצלצל, מישהו מהמשפחה יכול להכנס לחדר, תחושת הפולשנות לתוך המרחב הטיפולי מאוד מקשה על יצירת הקשר הבטוח המאפשר שינוי אמיתי.

אין ספק שהחברה המשתנה והמתכנת לאיזורים הוירטואליים יש השפעה מכרעת על עולם הטיפול הנפשי. מן הסתם כלים רבים יכנסו עוד מחקרים רבים צריכים להיעשות על אפקטיוביות הטיפוח הפסיכולוגי באינטרנט.