מי בכלל צריך פסיכולוג ילדים בבת ים?

רק הורים לילדים יכולים להבין באמת את ההרגשה של אמא ואבא שמתלבטים האם לפנות לייעוץ פסיכולוגי לילדים, בטיפול אונליין או פנים אל פנים בקליניקה. 

זו הרגשה לא קלה, כי על אף שהיום פסיכולוג ילדים בבת ים נתפס כנורמטיבי ושכיח, עדיין קשה לנו לקבל את הרעיון שאנו כהורים מתקשים לתת לילד את המענה הנדרש באופן עצמאי.

הרי בכל דבר אנחנו עושים מאמצים עצומים כדי לאפשר לילדים סביבה פסיכולוגית טובה ורגישה יותר מכפי שהייתה לנו.

מבוגרים רבים, אם לא כולם, מגיעים לטיפול רגשי בגיל מבוגר בגלל בעיות וקשיים חרדת בחינות, טראומות שעברו, חינוך לא הולם, קשיים חברתיים שלא טופלו בזמן, יחסים בעייתיים עם משפחת המוצא, עם חברת השווים, עם אישוז שנשארו פתוחים, כמו פחדי ילדות לא מעובדים, פוביות, משברים , כעסים והרשימה עוד ארוכה.

סביר להניח שאילו טופלו אותם בוגרים בזמן אמת, בתקופת הילדות וההתבגרות, היה להם קל יותר לשאת את נטל החיים בלי הטראומות של פעם. 

מתי כדאי לפנות לפסיכולוג ילדים בבת ים?

תסמינים גופניים

ילדים המצויים בקושי רגשי נוטים לפתח סימפטומים גופניים, דרכם ניתן לזהות האם מתי הילד נמצא במצוקה.

סימנים פסיכוסומטיים אצל ילדים שכיחים למדי: 

לרוב מדובר בתלונות על כאבי בטן וכאבי ראש, אך ניתן יהיה להבחין גם בסימפטומים המאפיינים הפרעות חרדה, כמו הזעה, דופק מהיר, תלונות על קשיי נשימה, כאבי שרירים כתוצאה ממתח, רעד, בחילה, סחרחורת, שינויים בהרגלי השינה ולעיתים גמגום וסוגים שונים של תגובות לא רצוניות של השרירים (טיקים). 

תסמינים רגשיים וחברתיים

במימד הנפשי נשמע מהילד תלונות על פחדים, עצבנות, אפילו התקפי זעם, בכי, הימנעות מעשייה (כולל הליכה לביה"ס), רגישות יתר, בהלה, הגזמה בתגובות, אי שקט ועוד.

בנות נוטות יותר לפתח קשיי אכילה, חרדות ביצוע ופרפקציוניזם. בשלב מאוחר יותר עלולות להופיע הפרעות במצבי הרוח, מרדנות, דימוי עצמי נמוך, חוסר יציבות רגשית, אלימות (גם פגיעה עצמית), פיתוח אובססיות וטקסים (OCD), תלות יתר, הסתגרות, בדידות והמנעות חברתית, דיכאון וחלילה ביטויים אובדניים.

לקשיים הנפשיים סיבות רבות, חלקן מולדות וחלקן מושפעות מהסביבה, תפקידו של המטפל הוא לאתר את הסיבות שגרמו למצוקה הנפשית: האם הקושי הוא בסביבת המשפחה, בסביבת ביה"ס, טראומה מתקופה מוקדמת יותר, או לעיתים התפתחות של הפרעת קשב, עם או בלי היפראקטיביות. 

בכל המקרים אין להתעלם מתחושות הילד אשר למעשה הינן בגדר קריאה לעזרה. 

יש לשלול ראשית בעיה פיזיולוגית ולאחר מכן רצוי מאוד להתייעץ עם פסיכולוג ילדים בבת ים ולא לתת לבעיה להעמיק ולהידרדר במחשבה כי מדובר ב"שלב חולף".

מילה להורים על טיפול אונליין לילדים בתקופת הקורונה

שיחת ייעוץ להדרכת הורים אוונליין, בייחוד בימי הקורונה, יכולה לתת מענה מצוין להתמודדות עם קשיי ההתנהגות של ילדיכם, שיכולים להיות די מתישים.

עם כל התנאים מסביב, רבים מההורים מתקשים יותר ליצור קשר עם הילד ולהתקרב אליו.

לעיתים קרובות עולים רגשות בושה או אשמה לגבי התנהגות ילדיכם גם חשש שאחרים ישפטו אתכם על ההורות שלכם.

אתם עלולים לחוש כי אתם מגיבים באופן מתמיד לקריאות/פניות מבית הספר או הולכים לפגישות ייעוץ, אך ללא כל שיפור מובחן בהתנהגותו של הילד ובהשגיו הלימודיים.

יתכן שאתם שמים לב לעלייה בהתנהגות מתנגדת ומתריסה מצד הילד, או לחילופין ברגישות מוגברת והסתגרות מצידו.

אתם עלולים לתהות האם התנהגויות אלו הן נורמליות ותואמות גיל, או שמא הן קשורות לקשיים בתפקוד המשפחתי, או שהן בכלל תוצאה של הפרעה /לקות, כמו דיכאון, חרדה או הפרעת קשב.

עם הזמן קשיים בילדות עלולים להתפתח לכדי תסמונות נפשיות ואתם עלולים לחוש כי לא נקטתם בצעדים הנחוצים על מנת לדאוג לבטחונו ורווחתו הנפשית של הילד. 

 

יתכן כי ילדכם סובל מפגיעה גופנית או התפתחותית שמשפיעה על רווחתו הנפשית ו/או הפיזית. 

אתם עלולים להתלבט באשר לתרופות או לטיפול הרצוי למצבים אלו, ולעיתים גם לא להסכים עם בן/ת הזוג ביחס לדרכי הטיפול המתאימות.  לחוש מרוקנים, תשושים, חרדים או מדוכדכים מהאנרגיה שאתם נדרשים להשקיע בטיפול בילד עם הצרכים המיוחדי..