באילו מקרים כדאי לפנות לפסיכולוג ילדים?

פעם כשהורים שמעו את המושג "פסיכולוג ילדים", הם היו מוצפים ברגשות של חשש ותהיה. " האם משהו כל כך לא בסדר בילד שלי ? האם הוא באמת במצב שבו חייבים פניה לפסיכולוג?" אולם כיום, המודעות לעניין עולה יותר ויותר הורים בוחרים לפנות לפסיכולוג ילדים כדי לקבל מענה לקשיים חברתיים, רגשיים, שינויים במצב הבריאותי ועוד.

ישנם הרבה מקרים בהם כדאי לפנות אל פסיכולוג ולקבל סיוע- פסיכולוג ילדים יוכל לסייע לילד במצבי מצוקה רבים כמו למשל- לאחר גירושין, לידה של אח או אחות, מעבר דירה, מעבר בית ספר, קשיים חברתיים, פחדים מגוונים כמו למשל- פחד ממצב בטחוני, מכשפות ושדים, מחלה כרונית, צורך לעבור ניתוח, פגיעה מינית, התעללות פיזית, התבודדות ועוד.

כדי לעזור לילד חשוב מאוד לשים לב להתנהגותו ולהיות ערניים לשינויים- שינויים בדפוסי השינה- קושי להירדם, קושי לישון שינה רצופה, שינויים בתאבון- האם הילד אוכל יותר מידי או פחות מידי, שינויים באופן הלמידה, רגרסיות- חזרה להרטיב במיטה, להשתמש במוצץ או למצוץ אצבע, בכי, חוסר סבלנות, כאבי בטן, עצירות, כאבי ראש ועוד עשויים להצביע על קושי. במקרים אלו חשוב מאוד לדבר עם הילד ולבדוק את מצבו- במידה ואתם מרגישים שפסיכולוג עשוי לעזור יש להתייעץ עם בעל מקצוע שמטפל בילדים.

מהם היתרונות בעבודה עם פסיכולוג ילדים?

במידה ופסיכולוג הילדים טוב ומנוסה, וכאשר יש כימייה בינו ובין הילד הטיפול יכול להצליח. בתחילת הטיפול יאבחן הפסיכולוג את הילד, יבדוק את שורש הבעיה ויתכנן (ככל אשר ניתן) את המשך הטיפול תוך התאמתו למצב של הילד. חשוב לדעת שברוב המקרים הבעיות לא נפתרות מעצמן ועשויות להחמיר. טיפול יעיל יוכל להוביל לשינוי משמעותי, לגרום לילד להבין את פחדיו וקשייו, להקנות לו כלים להתמודדות ולסייע לו לפתח את יכולותיו ולצור מערכת יחסים טובה ובריאה עם הסביבה- כל אלו יסייעו לילד בהמשך חייו.

מה כדאי לדעת לפני טיפול?

חשוב מאוד לבדוק איך הילד מרגיש לאחר הפגישה עם הפסיכולוג- האם הוא מחבב את המטפל ומרגיש איתו בנוח והאם הוא רוצה להגיע לטיפולים נוספים. כמו כן, יש לבחור בפסיכולוג ילדים מנוסה שאוהב ילדים ונוהג  כלפיהם בסבלנות, משום שהדבר הכי חשוב בהצלחת הטיפול הוא הכימיה והחיבור עם הילד. לפעמים עשוי טיפול שמשלב יצירה כמו למשל- ציור, פיסול או מוסיקה, דרמה ותנועה להיות אפקטיבי ויש לשקול את האפשרויות הללו.

אתם מוזמנים לפנות אל הפסיכולוג ילדים שלנו ולאפשר לילד לקבל טיפול מקצועי ממטפל איכותי, מנוסה וסבלני.