פסיכולוג קליני בראש העין- במה הוא שונה מפסיכולוגים אחרים?

פסיכולוג קליני בראש העין, הוא מי שעוסק בתחום הנפש ומסייע לאדם אחר בפתרון בעיות ומצוקות שבנפשו, ע"י הערכה פסיכולוגית וטיפול פסיכולוגי.

הערכה פסיכולוגית כוללת את הערכת נפשו של האדם, כוחותיו, מבנה אישיותו, עולמו הפנימי ועוד. הערכה זו שונה מעט מאופן האבחון שנעשה ע"י פסיכיאטר, שכן פסיכיאטר שם יותר דגש על הסימפטומים ועל תפקוד המטופל, בעוד שהפסיכולוג הקליני בראש העין נותן את הדגש על עולמו הפנימי של המטופל – החוויה שלו, הרגשות שלו, האישיות שלו.

בנוסף, השניים שונים באופן טיפולם בפונה: פסיכיאטר הינו מורשה לתת תרופות, מתוקף היותו רופא מומחה, ובנוסף קיבל הכשרה מסוימת לעסוק גם בפסיכותרפיה (טיפול בשיחות). לעומתו הפסיכולוג אינו יכול לתת מרשמים לתרופות, אולם הוא מוכשר ומומחה להבנת נפש האדם ולטיפול נפשי במגוון שיטות ואמצעים, הנלמדים לאורך הכשרה רבת שנים.  

קיימות מגוון שיטות טיפול פסיכולוגיות, כאשר בעבר כל פסיכולוג היה דוגל בשיטה אחת בלבד וכיום נהוג יותר לשלב בין השיטות ובעיקר להתאים לכל מטופל את השיטה שתדבר אליו ותהיה יעילה ביותר עבורו, וכך להשתמש ביתרונות של כל שיטה כדי להגיע לרווחה הנפשית באופן השלם ביותר.

בין השיטות הקיימות בפסיכולוגיה קלינית ניתן למצוא את הגישה הפסיכודינמית שמייסדה הוא פרויד, אולם מאז התפתחה והתרחבה עד מאד). גישה נוספת היא הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (לקיראה נוספת: טיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכן קיימים טיפול דינמי קצר מועד, התערבות ממוקדת בזמן משבר, טיפול באמצעות משוב ביולוגי (ביופידבק) ועוד.

ההבדל בין פסיכולוג קליני בראש העין לבין פסיכולוגים מתחומים אחרים נובע ממסלול ההכשרה השונה ומהעיסוק השונה בפועל. כך למשל פסיכולוג חינוכי עוסק בעיקר בהתפתחות הילד בהקשר של סביבתו- מערכת החינוך, המשפחה, הקהילה ועוד ובהתאמתו למסגרות אלו. פסיכולוג ארגוני עוסק בעיקר בקשר שבין הפרט לחברה: קבלה לעבודה, משאבי אנוש, תהליכים ארגוניים וכדומה. למעשה רק הפסיכולוג הקליני למד והוכשר לעסוק בתחום של טיפול פסיכולוגי.

מסלול ההכשרה של פסיכולוגים קליניים

על מנת להיות מוכר בארץ על ידי החוק ומשרד הבריאות כפסיכולוג קליני בראש העין, יש לעבור מסלול הכשרה ארוך הכולל לימודים אקדמאיים ומספר שנות הכשרה והתנסות. נעסוק במסלול הכשרתם של פסיכולוגים קליניים בארץ בלבד, שכן המסלולים בארה"ב ובאירופה שונים במעט.

תחילתו של המסלול הוא בתואר ראשון בפסיכולוגיה או במדעי ההתנהגות, האורך כשלוש שנים ונלמד באוניברסיטאות והמכללות השונות.

פנקס הפסיכולוגים

משרד הבריאות מחזיק ברשימת הפסיכולוגים וביניהם הפסיכולוגים הקליניים, הרשאים לעסוק בפסיכולוגיה קלינית בארץ. בפנקס הפסיכולוגים תוכלו למצוא את הפרטים הבאים:

  •  תאריך קבלת הרישיון של הפסיכולוג באופן רשמי.
  •  התמחות – מהם תחומי ההתמחות של הפסיכולוג.
  •  הסמכה להדרכה-  האם הפסיכולוג בעל הכשרה להדריך מתמחים בפסיכולוגיה ואם כן באיזה תחום (התחום הקליני או התחום הדיאגנוסטי- אבחוני ).
  • איזור – היכן יכול הפסיכולוג לקבל מטופלים.

בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי של פסיכולוג קליני בראש העין, ישנו צוות פסיכולוגים מנוסה ומקצועי. מטרת הקליניקה היא לסייע לכל מי שפונה אלינו למצוא את איש המקצוע המתאים ביותר עבורו , לכן בקליניקה נמצאים פסיכולוגים מתחומים שונים, כאשר אנו מאמינים שכל אחד מהם הינו הטוב בתחומו, ומעל הכל בעל רצון לעזור ולהיטב עם האחר.